Blog

Jak efektywnie się uczyć? Odcinek 8. Pudełko do powtórek

Ten odcinek skierowany jest głównie do ósmoklasistów, przed którymi egzamin. Pamiętajcie, że najważniejsze, abyście zadbali o siebie i wzmacniali swoją odporność. Tylko wtedy będziecie zdolni do skupienia uwagi.

Poza tym warto uświadomić sobie, na jakie rzeczy mamy wpływ, a na jakie nie. Jeśli nie mam na coś wpływu, staram się o tym nie myśleć. Nie warto marnować energii na coś, na co nie mamy wpływu i zachować energię tam, gdzie jest naprawdę potrzebna.

Aby skutecznie powtarzać wiadomości, chcę Wam zaproponować metodę pudełka.

Weź dowolne pudełko i zrób w niej dwie przegródki. Będziesz między nimi przekładać karteczki z zadaniami. Taki fizyczny gest przekładania, da Ci wyraźne odczucie ulgi i „odhaczenia” zadania. Ważne, abyś podzieli

sobie materiał do egzaminu na ten, który już umiesz i na ten, który chcesz powtórzyć.

Do pierwszej przegródki włóż karteczki z wszystkimi zagadnieniami, jakich chcesz się nauczyć. Gdy już się nauczysz jakiegoś zagadnienia, przełóż je do drugiej przegródki „Już umiem”. Zapełniająca się druga przegroda będzie dla Ciebie motywacją do dalszej pracy.

Materiał do nauki możesz sobie rozrysować na przykład w formie map myśli i powtarzać wiadomości w każdej wolnej chwili. Nawet 5 minut nauki wystarczy, żeby utrwalić materiał. Kilkukrotne powtarzanie materiału w ciągu dnia jest mniej męczące niż siedzenie nad jednym zagadnieniem przez dwie godziny. W ten sposób przeniesiesz wiadomości do swojej pamięci długotrwałej.

Dostosuj też formę nauki do siebie. Może lepiej się uczysz, gdy widzisz napisane informacje? A może wtedy, gdy je słyszysz? Może pomaga Ci wyklaskiwanie słów, a może podnoszenie ciężarków? Odkryj to, co działa u Ciebie.

Ja trzymam kciuki za Wasz egzamin. Dbajcie o siebie. A jeśli macie pytania, piszcie na adres – sekretariat@poradniakreska.pl.

Przejdź do następnych artykułów

Podziel się swoimi przemyśleniami

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *